Stosowanie HLC

Jak masować głowę z preparatem HLC ?


Masaż owłosionej skóry głowy jest popularny od wielu lat. Większa część lekarzy dermatologów oraz kosmetologów przypisuje temu zabiegowi kluczowe znaczenie. Masaż bowiem powoduje przekrwienie skóry i opróżnia gruczoły łojowe, a także ma wpływ na równomierne rozłożenie łoju na skórze.

Najlepiej łączyć masowanie skóry głowy z równoczesnym wcieraniem preparatów wzmacniających (HLC), np. zwilżoną lekiem watką masuje się ruchami uciskania całą głowę, przeczesując włosy przedziałek przy przedziałku. Po wtarciu leków, wszystkimi palcami obu dłoni masuje się skórę ruchami kolistymi z jednoczesnym uciskaniem. Masaż taki powinien trwać 10 minut.

W związku z tym, systematyczne masowanie skóry głowy przyczynia się do lepszego ukrwienia cebulek włosowych. Powinno się go robić ostrożnie, by nie powodować mechanicznego wyrywania włosów.

(Od autora tej strony: W przypadku zakoli, polecam nałożyć troszkę kremu HLC na jeden palec i ruchami kolistymi z równoczesnym uciskaniem smarować każde z zakoli przez parę minut)

Oprócz masażu ręcznego w gabinetach kosmetycznych korzysta się z masażu elektrycznego aparatem Oarsonvall. W aparacie tym elektrody masujące mają kształt grzybków i grzebieni. Prądy szybkozmienne, wytwarzane tym aparatem, powodują przekrwienie skóry, mają działanie bakteriobójcze oraz wysuszające. W celu aby kuracja dała dobre rezultaty, zabiegi powinno się powtarzać przez kilka miesięcy, a masaż i leki stosować codziennie lub co drugi dzień.

Szczotkowanie głowy to także rodzaj masażu skóry głowy. Polega ono na użyciu włosianej, dosyć twardej szczotki. Wywołuje przekrwienie skóry, rozprowadza warstwę łoju na skórze, eliminuje z włosów kurz oraz inne zabrudzenia. Zaleca się szczotkowanie przy włosach grubszych, normalnych i suchych. Szczotkowanie włosów tłustych może wywołać szybsze tłuszczenie się włosów, przy włosach cienkich, farbowanych, łamliwych intensywne szczotkowanie także nie jest wskazane. Tak jak wiele zabiegów, należy wypróbować ten rodzaj kuracji indywidualnie. Jeśli stan włosów poprawi się, włosy będą szybciej rosły, połysk ich zwiększy się, elastyczność i sprężystość będzie znaczna, wówczas warto regularnie, codziennie poświęcić kilka czy kilkanaście minut na szczotkowanie. Szczotkę powinno się myć często, żeby brud oraz tłuszcz znajdujący się na niej nie został znowu naniesiony na włosy.

W jaki sposób szczotkuje się włosy ? Polecamy następującą metodę. "Siadamy wygodnie w fotelu, głowę schylamy do przodu, włosy dokładnie rozczesujemy grzebieniem. Bierzemy pojedyncze pasma włosów oraz szczotkujemy od nasady do końca, powtarzając ten ruch wielokrotnie, z kolei przechylamy głowę dość głęboko do tyłu i szczotkujemy włosy do tyłu. Ruchy szczotkowania powinny być dość energiczne, można równocześnie dochodząc do nasady włosów lekko masować skórę." Włosy szczotkuje się także na leżąco. Układamy się wygodnie na kanapie, tak aby głowa zwisała poza długość tapczanu i szczotkujemy leżąc na plecach i na brzuchu. Taka metoda jest może mniej wygodna, jednak powoduje lepsze przekrwienie skóry głowy. Do szczotkowania nie nadają się żadne szczotki druciane, ponieważ będą łamały włosy oraz kaleczyły skórę"